tisková zpráva - ghanská dívka v 7 českých městech

11/10/15

tisková zpráva - ghanská dívka v 7 českých městech

9. října, 2015 přiletěla do České republiky ghanská dívka Amina Abdullah (20), která díky 12-leté podpoře české dárkyně v projektu Patronství školáků ukončila ZŠ a SŠ a nyní studuje krejčovství/módní návrhářství. Již nyní vytváří krásné šaty z tradičních afrických látek. Amina byla vybrána jako zástupkyně několika stovek podporovaných studentů z nejchudších rodin Ghany, Beninu a Keni. Za doprovodu ghanského koordinátora Emmanuela Hayforda se setká s veřejností, médii a studenty a bude vyprávět svůj příběh.

Jedná se o první návštěvu tohoto druhu za 15 let spolupráce. Koná se v rámci Dnů proti chudobě, které kulminují 17. října, Mezinárodním dnem za odstranění chudoby, ve spolupráci s platformou Česko proti chudobě.

Broumov – 12. října, Veba

Brno – 13. října 17 h, Café Práh, Ve Vaňkovce 1 

Hradec Králové - 15. října 16 h, Universita HK, Filozofická fakulta

Kutná Hora - 16. října

Praha - 16. října 17 h, africká knihovna Humanitas Afrika, Ječná 2

Plzeň - 17. října 9-16 h konference Excellentní žena divadlo J.K.Tyla, 17 h restaurace Slunečnice

Karlovy Vary - 20. října 16 h První české gymnázium v Karlových Varech, Národní 25

„Moji rodiče mají jen velmi malý kousek půdy a nejsou schopni zajistit základní potřeby pro mě a mé sourozence. Často jsem se ptala sama sebe, zda budu schopná dokončit střední školu, protože jsme si doma nemohli dovolit ani tři jídla denně, natož nakoupit školní pomůcky.“

11. října, 2015 se Amina setkala se svojí patronkou, paní Vendulou z Liberce, která do Prahy přijela se svými třemi dětmi. Ačkoliv se obě strany kvůli jazykové bariéře a ostychu tohoto momentu obávaly, proběhlo vše velmi vřele. Amina přivezla jako dárek kabelku vlastní výroby, rodina paní Venduly zase náušnice, rodinné fotografie a několik českých delikates jako domácí koláč a křížaly. Děti nejvíce za všeho obdivovaly Aminy vlasy.

„Jsem velmi vděčná své dárkyni za pomoc dívce z chudé rodiny od základní školy na vyšší odbornou a za to, že mi umožnila využít můj talent k  návrhářství. Přeji si toho v životě hodně dosáhnout, aby na mě mohla být hrdá.“ Paní Vendula k tomu dodala: „Vzdělání považuji za velkou devizu do života. Jsem nadšená, že zrovna Amina dokázala dojít až takhle daleko.”

V projektu Patronství školáků momentálně čeká 29 dětí na svojí šanci chodit do školy

Humanitas Afrika o.p.s., adopce@humanitasafrika.cz

www.facebook.com/HumanitasAfrika, www.humanitasafrika.cz