Projekt krejčovské učňovské dílny ve vsi Obom byl úspěšně zahájen koncem března

11/05/05

Projekt, jehož cílem je zlepšit možnosti uplatnění pro dívky ve vesnické oblasti okresu Amasaman, byl na konci března zahájen dobrovolnicí Nikolou Hauerovou...

Do kurzu bylo po několika informačních schůzkách místními spolupracovníky vybráno 7 dívek a pro rozjezd dílny nakoupeno 5 šicích strojů. Nejtěžším úkolem bylo najít vyučeného krejčího, který by výuku v dílně vedl. Nakonec se to však podařilo a vedoucí se stala mladá a velmi schopná dívka Alimatu Yusifu. Hned od prvních dnů, po té, co se zpráva o kurzu roznesla po okolních vesničkách, Nikol oslovovalo mnoho dalších dívek a žen, které se v dílně chtěly zapojit. O tom, jak práce probíhala, Nikol říká:

"První týden byl pro nás společně plný překvapení a očekávání. Museli jsme se stroje naučit ovládat a pomalu jsme začali šít. Z počátku jsme se učili základní dovednosti z papíru podobnému balícímu, to jak připravit střih a jak odpovídající díly následně sešít. I pro mě byl šicí stroj na kličku úplnou novinkou, kterou jsem se musela naučit ovládat. Holky všechno zvládly skvěle, takže jsme ve výuce mohly pokračovat. Začali jsme jednoduchými polštářky a kapsáři pro děti na školní lavice. Když už jsme byli pokročilejší, zkoušeli jsme dámské jednoduché tuniky a sukně. V poslední fázi našeho 6-ti týdenního zahajovacího kurzu jsme šili dívčí školní uniformy, kterých pro chudé děti z vesnic není nikdy dost."

Chtěli bychom pro dívky nakoupit ještě několik dalších strojů, pracovních stolů a dalších pomůcek a budeme rádi, když projekt podpoříte. Napište nám na info@humanitasafrika.cz.