Preventivní prohlídky na školách

20/08/05

Zdravotní péče je pro venkovské obyvatele v Ghaně stále prakticky nedostupná. Se zdravotními problémy lékaře nevyhledávají, což má mnohdy závažné následky, kterým lze účinnou prevencí a léčbou předcházet.

Ve všech šesti školách zapojených do projektu Vaše dítě v Africe proto proběhly na konci školního roku zdravotní prohlídky a osvětové přednášky. Akce, kterou zorganizoval koordinátor Humanitas Afrika ve spolupráci s týmem terénních sester pro tuto oblast a zdravotním střediskem ve vsi Obom, trvala pět dní.

Health Talks * Zdravotní sestry se ve svých přednáškách pro děti zaměřily na onemocnění, u kterých zaznamenaly zvýšený výskyt v regionu, a to především bilharzie - onemocnění způsobené parazity se na člověka přenáší ze stojatých vod při koupání, mytí, práci na farmě a způsobuje chronický zánět močových cest, cirhózu jater a bez léčby může být smrtelné.

Dále bylo ošetřeno několik případů vředů Buruli, nejvíce postižených dětí se v současné době nachází v oblasti vesnice Kojo Ashong. Jedná se o infekci, která se „zažírá“ do kožní tkáně a kostních dření a její pokročilé formy májí za následek těžké deformace a postižení.

Desítky tisíce případů vředů Buruli jsou ročně hlášeny v zemích západní Afriky – Ghana, Pobřeží Slonoviny, Togo, Benin a další. 50% nemocných Buruliho infekcí jsou děti ve věku do 15 let, přesto toho víme více o veterinárních nemocech než o těchto vředech a způsobu, jak se přenáší.