Zahájení školního roku v Ghaně

05/11/07

Letošní zahájení školního roku bylo pro děti z distriktu Ga West plné překvapení.

Kromě školních pomůcek a uniformy bylo více než 300 dětem na našem programu uhrazeno zdravotní pojištění. Všechny děti navíc dostaly petrolejové lampy, aby si večer mohly posvítit na domácí úkoly.

Problém s elektřinou nadále trvá

V okrsku Obom stále není elektřina. Mnoho dětí musí odpoledne po škole pomáhat rodičům a na přípravu na vyučování mají čas jen večer, kdy už je tma. Místní učitelé tedy požádali o.s. Humanitas Afrika, aby dětem do dalšího školního roku darovalo petrolejové lampy. S radostí jsme toto přání splnili a doufáme, že to dětem pomůže, aby si vylepšily prospěch.

Zdravotní pojištění

V rámci programu Vaše dítě v Africe jsme se rozhodli nově hradit všem podporovaným dětem zdravotní pojištění. První říjnový týden probíhala ve všech partnerských školách v tomto okrese registrace těchto dětí, kterou provedl zástupce státního programu zdravotního pojištění v okrese (GA District Mutual Health Insurance Scheme) pan Sarkodie. V Ghaně je systém zdravotního pojištění ještě v plenkách. Obzvláště v těch nejchudších vesnických oblastech, jako je právě tento okres, kde je zdravotnických zařízení s adekvátními službami nedostatek, mají obyvatelé velké problémy s přístupem k odpovídající zdravotní péči.

Naše sdružení proto úzce spolupracuje se zdravotními středisky ve vsi Obom a okresní klinikou v městečku Amasaman. Díky zdravotnímu pojištění již nebudou rodiče a opatrovníci muset platit za každé vyšetření a léky. Zdravotní pojištění mimo jiné pokrývá nově i léčbu nemocí, kterými lidé v oblasti nejvíce trpí – včetně malárie a buruliho vředů.