Den afrického dítěte

06/06/09

Občanské sdružení Humanitas Afrika ve spolupráci s Francouzským Institutem v Praze si Vás dovoluje pozvat na promítání afrických filmů pro děti a o dětech, které se uskuteční 16. června v prostorách Kina 35 ve Francouzském Institutu (ulice Štěpánská 35, Praha 1). Pozvánku najdete uvnitř této zprávy.

Organizace africké jednoty vyhlásila 16.červen Dnem afrického dítěte v roce 1991, aby uctila památku obětí studentských protestů v jihoafrickém Sowetu v roce 1976. Mládež tehdy vyšla do ulic na protest proti nízké kvalitě vzdělávání černošské populace a proti nucené výuce afrikánštiny. Stovky chlapců a dívek byly během protestu zastřeleny a nepokoje během následujících dvou týdnů přinesly další mrtvé a zraněné. Dnes je Den afrického dítěte vzpomínkou nejen na oběti těchto událostí a jejich statečnost, ale také příležitostí připomenout současný život a kulturu dětí na africkém kontinentu.

PROGRAM:

Dopolední školní projekce

(vstup zdarma, nutno rezervovat předem)

9h - Kirikou a divá zvěř (2005, Michel Ocelot a Bénédicte Galup; hudba Youssou N´dour) Animovaná africká pohádka v českém znění o výjimečném chlapci jménem Kirikou.

11h - Masajové (2004, Pascal Plisson) - dobrodružný hraný film, ve kterém se skupinka masajských chlapců vydává na výpravu za obávaným lvem, aby pomohla přivést zpátky déšť.

V původním znění s českými titulky.


Večerní promítání pro širokou veřejnost


19h - čtyři krátké filmy afrických tvůrců:

Princezna Yenega (Claude Le Gallou, Francie, 1986, 16 min) - o legendární princezně z Burkiny Faso a jejím zachránci, statečném lovci slonů;

Deweneti (Dyana Gaye, Senegal, 2006, 15 min) - příběh sedmiletého chlapce-žebráka, který se rozhodne napsat dopis Santa Clausovi;

Velký bazar (Licinio Azevedo, Mozambik, 2005, 55 min) - o dvou chlapcích, kteří se navzdory naprosto odlišným zkušenostem a cílům, přesto stanou přáteli;

Muana Mboka (Jean-Michel Kibushi Ndjate Wooto, Demokratická republika Kongo, 1999, 15 min) - o stejnojmenném chlapci z ulice, jehož život se změní poté, co jednoho dne zachrání ministra.


Na tuto večerní projekci je plné vstupné 70 Kč a pro studenty a seniory 40 Kč. Filmy jsou v původním znění s titulky.

Další informace a rezervace míst:

Humanitas Afrika
Ječná 2
120 00 Praha 2
Tel: +420-251-560-375
e-mail: info@humanitasafrika.cz