Nová škola pro děti v Akim Achiase.

24/09/10

Děti ze stacionáře v ghanské vesnici Akim Achiase chodí do nové školy. Díky podpoře Humanitas Afrika byla založena zakladatelkou stacionáře paní Hawou, která do té doby provozovala předškolní třídy přímo v domě, kde stacionář sídlí. Vzhledem k tomu, že úroveň výuky v místních státních základních školách ve velice špatná, rozhodla se otevřít vlastní školu. Děkujeme všem dárcům, kteří toto zařízení podporují. Více čtěte zde.

Queenne Hawa Foundation School sídlí na kraji městečka Akim Achiase - asi 4 km od vesnice Akim Oserase, kde sídlí stacionář. Má celkem šest tříd a kancelář pro učitele. V prvních třech třídách jsou ti nejmenší od dvou a půl let a předškoláci. Další tři místnosti jsou vyhrazeny pro první až třetí ročník. Některé starší děti, které přešly ze státních škol opakují jeden nebo i dva ročníky. Často totiž neumí základy čtení a psaní na takové úrovni, jako děti ve druhé třídě, které vedla paní Hawa už od předškolního věku. Škola zaměstnává celkem pět mladých učitelek a jednoho učitele s dlouholetou praxí, a co je důležité, organizuje stravování pro všechny děti, které sem dochází.

Škola je nyní jediným zařízením v oblasti, které vychovává děti již od útlého věku dvou a půl let. Pro mnohé matky je to velkou úlevou. I tyto nejmenší děti jsou ve škole na čtyři hodiny denně a dostávají zde snídani a oběd. Mnohé matky tak mají dost času na práci – mohou odejít pracovat na pole nebo si najít jinou práci.

Prohlédněte si fotogalerii a video ze stacionáře a školy, které pořídila během svého prázdnihového pobytu, kdy se otevření školy připravovalo, Zdislava Kratěnová.