Prázdniny končí - zpátky do školy!!

02/09/11

Letošního předávání školních pomůcek dětem z vesnic v okrsku Obom se zúčastnili tři naši dlouholetí patroni, kteří v té době byli na návštěvě v Ghaně. Mezi věcmi, které byly dětem distribuovány, byla sada sešitů, psací potřeby, sada pro geometrii včetně pravítek a rýsovacího prkna, slovník, hygienické potřeby jako kartáček na zuby a pasta, zásoba mýdla, kapesník, dále pak školní brašna a uniforma, obuv a hrnek s krytem na vodu. Setkání se zůčastnil také zástupce národního programu zdravotního pojištění, které také dětem hradíme. Školní rok v Ghaně začíná v půli září. Více o osobních dojmech z letošní návštěvy najdete v této zprávě. (fotogalerie)

"Již několik let jsme jako škola sponzory chlapce Richarda. O letošních prázdninách jsem měla možnost se svým kolegou a kamarádem za pomoci přátel z Humanitas Afrika navštívit Ghanu. Procestovali jsme kus této krásné země, viděli spoustu překrásných míst a potkali mnoho příjemných a přátelských lidí. Jedním z hlavních důvodů naší cesty bylo setkání s naším Richardem. Zúčastnili jsme se slavnostního předávání školních a učebních pomůcek v Obomu. Bylo zde shromážděno možná okolo 200 dětí. Žasli jsme nad hromadami věcí, které byly připraveny k předání dětem ze sponzorského programu. Kromě sešitů, učebnic a pomůcek děti dostaly i krásné batohy, tenisky a dokonce pytlík rýže domů. Při předávání vládla úžasná a dojemná atmosféra. Překvapila nás disciplinovanost a ukázněnost všech dětí. Ale nejdojemnější bylo setkání s naším Richardem. Z malého kloučka se stal krásný dospívající jinoch. Kolega našel i dívku Rabiatu Mohamed, kterou sponzoruje škola, kde učí jeho manželka. Předali jsme dětem dárky, přátelsky s nimi promluvili, prohlédli si šicí dílnu, kancelář a další prostory a navštívili vesničku Obom. Byl to úžasný den, který v nás zanechal velmi silný dojem.

Další naše zastavení bylo ve stacionáři Queenn Hawy v Akim Achiase, kde našlo azyl asi 30 dětí. Byli jsme velmi srdečně přivítáni a pohoštěni. Děti nás nesměle, ale zvědavě okukovaly. Hawa (zakladatelka sirotčince) nám děti jednotlivě představila, vyprávěla jejich různé i smutné osudy. Mně osobně ukápla nejedna slza. Děti kromě přístřeší dostávají pravidelně najíst, mají lékařskou péči. Velký důraz klade Hawa na jejich školní docházku, mezi dětmi jsou i velmi nadaní a šikovní žáci. Opět nás překvapilo jak jsou hodné, milé a ukázněné. Navečer nám Hawa s přítelem dělali příjemný doprovod po vesničce, kde nás místní obyvatelstvo srdečně zdravilo. Druhý den se již děti osmělily, společně jsme si hráli, tancovali a zpívali. Děti jsme fotili a fotografie jim ukazovali na notebooku, což se jim nesmírně líbilo. Následně fotily sebe navzájem, opět si obrázky prohlížely a byly šťastné. Byla to příjemně strávená návštěva přátel v Africe, bohužel velmi krátká, jen nerada jsem opustila toto místo.

Závěrem bych chtěla poděkovat všem z Humanitas Afrika za jejich práci před kterou se hluboce skláním. A věřím, že ještě někdy budu mít to štěstí tato nádherná místa navštívit."

Vratislava P., Praha 8