Fotoreportáž ze slavnostního předávání výučních listů.

18/11/12

Fotoreportáž ze slavnostního předávání výučních listů.

29. září proběhlo slavnostní zakončení prvního kurzu pro švadleny a krejčí, které naše sdružení organizuje ve vsi Obom v Ghaně. Slavnosti se zúčastnily desítky místních lidí, přátelé i příbuzní učňů. Čestným hostem při této příležitosti byl zakladatel Měsíce černošské historie ve Velké Británii Akyaaba Addae-Sebo (v roce 2005 byl hostem konference Forum 2000 v Praze). Svou účastí akci posvětili i přední osobnosti komunity Obom. Všichni přišli těmto mladým lidem popřát hodně zdaru a podpořit je.

Čtyři dívky a tři chlapci se do kurzu přihlásili v roce 2008 a po tři následující roky pracovali pod vedením mistrové a mistra, aby se naučili všemu, co dámská krejčová a pánský krejčí musí umět. Některé jejich výtvory byly k dostání v České republice v našem stánku při příležitosti různých akcí.

Součástí slavnosti byl i iniciační rituál pro nováčky řemesla. Nejstarší krejčí ve vsi chlapcům a dívkám symbolicky požehnal v přítomnosti matek nebo pěstounek. Smyslem slavnosti, které se v Ghaně říká „outdooring“, je ujistit komunitu, že tito mladí lidé jsou nyní kvalifikovanými krejčími a švadlenami a udělat jim reklamu, aby jejich služeb využívali.

Humanitas Afrika nabízí alternativu vyučení se krejčím/švadlenou všem, kteří z nějakého důvodu nemohou pokračovat své vzdělání na střední škole nebo odborné škole.